„Гайтани“ и „Пъргавелче“ сътвориха танцова магия
юни 19, 2025
Танцьорите от Сдружение Фолклорен танцов ансамбъл „Гайтани“ и малките „пъргавелчета“ превърнаха концерта „Завило се вито хоро“ в истински празник на духа и родолюбието.
Сцената на Летния театър в Шумен пренесе публиката в неповторимата атмосфера на мегдана в българското село, където се е пяло, играло и живяло с обич и вярност към традициите. Магията на българските танци и песни завладя сърцата на публиката, а изпълнителите, облечени в красивите шарени носии, заредиха публиката с дух, енергия и незабравими емоции. Пред развълнуваните зрители, малки и големи танцьори, заедно с приятелите си от певческата група „Шаренийки“, представиха 15 фолклорни творби от различни етнографски области на България.
Публиката не остана само зрител на концерта. Финалът се превърна в своеобразна кулминация на празника, когато всички заедно изпяха „Хубава си, моя горо“, а последвалото масово хоро обедини изпълнители и зрители в едно общо, вълнуващо преживяване.
„Завило се вито хоро“ е първият самостоятелен концерт спектакъл на шуменския ансамбъл „Гайтани“ и ДТА „Пъргавелче“ към НЧ „Добри Войников – 1856“ с хореографи Роза Чанова и Димитър Димитров на сцената на новия Летен театър в Шумен.
Събитието се организира от Сдружение Фолклорен танцов ансамбъл „Гайтани“ съвместно с НЧ „Добри Войников – 1856“, а участие в него взеха още клубът за народни хора „Гайтани“ и певческа група „Шаренийки“ към II ОУ „д-р Петър Берон“ с ръководител Христомила Станева.
През настоящата година за танцьорите от шуменския ансамбъл предстоят нови предизвикателства и изяви както у нас, така и зад граница. Сред страните, които съвсем скоро ще посрещнат шуменските момчета и момичета и публиката ще се докосне до българския фолклорен дух, са Италия, Испания и далечно Мароко.